• Úvod
 • Rozcestník
 • Novinky
 • Odkazy
 • O projektu
 • Kontakty
 • Používání cookies
 • Telefon
 • Email
 • Přijímačky na SŠ 2024 budou jiné. Jak budou asi vypadat?

  Přijímačky na SŠ čekají v roce 2024 revoluční změny. Ty jsou prozatím ještě ve formě návrhu, ale už teď se konkrétně ví, co a jak zřejmě bude vypadat. Projdi si spolu s námi zásadní změny.

  Po loňských chaotických přijímačkách svítá naděje, že ty v roce 2024 tak chaotické nebudou. Aktuálně se chystá nověla školského zákona, která proces přijímaček v některých ohledech zásadně změní. Přinášíme přehled nejdůležitějších změn, které se s nemalou pravděpodobností stanou na jaře 2024 realitou:

  1) Přihlášky na SŠ se budou moci podávat 3 způsoby

  Každý žák bude mít po registraci přihlášek v systému centrálně přidělené unikátní číslo.

  Podle formy podání přihlášky pak budou rozesílány také pozvánky k přijímací zkoušce (elektronické podání - elektronická pozvánka, papírové podání - pozvánka dopisem)

  2) Přihlášky až na 3 školy, ale s povinnou prioritizací

  Novinkou je, že každý bude mít možnost podat přihlášku na 3 školy a v případě oborů s talentovou zkouškou na 5 škol. Nutná bude ovšem prioritizace škol, tj. už při podání přihlášek si každý bude muset závazně říci, na jakou školu chce nejvíc, na jakou míň a na jakou nejmíň. Tento žebříček se po podání přihlášek už nebude moci měnit.

  3) Přihlášky jen do února

  Termín pro podání přihlášek na SŠ se pravděpodobně zkrátí z března na únor. Pravděpodobný termín podávání přihlášek je od 1. února do 20. února

  4) Jednotná přijímací zkouška (JPZ) a školní část

  Pro JPZ pravděpodobně zůstane povinná váha 60%. Školy si k tomu mohou vytvořit svoji školní část.

  Pravděpodobné řádné termíny JPZ budou 12.4. – 17.4. Náhradní termíny pak budou zřejmě 29. a 30.4. Místo vykování JPZ určí CERMAT dle místa bydliště žáka a přetlaku na nejžádanější termíny a školy (aby všechny školy JPZ kapacitně zvládly)

  5) Zrušení povinnosti ředitelům zohledňovat výsledky ze ZŠ

  To, jestli dotyčnou střední školu budou při přijímačkách zajímat vysvědčení z 8. a 9.třídy bude nově plně pouze na škole samotné

  6) Výsledky přijímaček

  Pořadí žáků při přijímačkách každý ředitel školy vloží do informačního systému, ale výsledky nebude sám ještě zveřejňovat. Jakmile budou v systému informace od všech škol, proběhne přepočet – den D (velký třesk) - rozdělení žáků do škol. Všichni se pak najednou dozvědí, kdo se kam dostal a v informačním systému se zároveň budou okamžitě uvolňovat 2. a 3. místa.

  Kdo se v 1. kole nedostane ani na jednu ze zvolených škol, bude mít šanci podat přihlášku do 2. kola (ale nepůjde pro 1. kolo dávat odvolání kvůli kapacitě).

  Pro 2. kolo přijímaček ředitelé zadají kapacitu oborů, rodiče vyplní opět přihlášky až na 3 školy + povinně se zohlední výsledek JPZ (body z 1. kola) + body ze školní části. Vše se opět zadá do systému. Pak případně proběhnou 3. a další kola přijímaček, ale to snad jen pro velice malé množství uchazečů...

  ! Vše ještě není definitivní, ale je pravděpodobné, že alespoň část z těchto změn se na jaře 2024 uskuteční, protože na návrzích panuje široká shoda napříč politickými stranami.

  Na podzim 2023 čeká tuto novelu školského zákona legislativní kolečko, mezitím se bude pracovat na novém informačním systému a předpokládá se, že v druhé polovině ledna 2024 bude systém plněný informacemi o kapacitě škol a oborů pro 1. kolo přijímaček.

  Věřme, že vše se stihne a přijímačky 2024 budou o dost klidnější než ty loňské!

  Zdroj informací: Druhé jednání Národního konventu o vzdělávání (8.9.2023)

   

   

  Datum: 14.09.2023 13:09:39