• Úvod
 • Rozcestník
 • Novinky
 • Odkazy
 • O projektu
 • Kontakty
 • Telefon
 • Email
 • Přijímačky na střední nevyšly? Nevěšte hlavu, existují další řešení.

  Nejpozději v pátek zveřejní ředitelé středních škol informace o výsledcích přijímaček. Co dělat, když zůstanete "pod čarou"?

  Dny plné očekávání a nervy na pochodu

  Po nekonečných týdnech příprav a nervů se konečně blíží rozuzlení dramatu s názvem přijímací zkoušky v koronadobě. Ve středu Cermat předal výsledky přijímaček ředitelům SŠ, ti pak musejí informace zveřejnit do pátku. Obecné informace o tom, jak dopadly přijímačky se můžete dočíst ZDE.

  Zatímco v uplynulých letech střední školy jednotné přijímací zkoušky pořádat musely, letos bylo rozhodnutí ponecháno na ředitelích. Povinné byly pouze pro uchazeče o osmiletá gymnázia. Čtyřletá a šestiletá gymnázia se v naprosté většině jednotné přijímací zkoušky pořádat rozhodla, ale obchodní akademie a hlavně gastronomické a podnikatelské obory středních odborných škol šly letos v polovině případů vlastní cestou. 

  Jasné je jedno: někomu to vyjde, někomu ne. Takový už je život! Ale!

  Každá šlamastika má řešení. A většinou jich bývá hned několik :-) Co dělat, když se dozvíte, že zrovna vás na vaši vysněnou školu nevzali?
  Projděte si další možné postupy

  Neházejte flintu do žita: odvolejte se

  Pokud jste byli v karanténě, nemocní nebo jste všechno vsadili jen na jeden termín a na jednu školu, máte ještě šanci požádat o náhradní termín.

  Pokud jste svoje jméno objevili jen pár míst pod čarou, určitě má smysl se odvolat. Udělejte to do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí. Odvolání se podává řediteli školy, který rozhodnutí o nepřijetí vydal. Lhůta tří pracovních dní je dodržena i tehdy, pokud je v poslední den lhůty odvolání podáno na poštu. V případě, že budete odvolání posílat poštou, doporučujeme ho poslat doporučeně, nejlépe i s dodejkou. Dodržení této lhůty stanovené pro podání odvolání je naprosto nezbytné, protože opožděně podané odvolání by musel ředitel školy zamítnout.

  Ředitel školy může o odvolání rozhodnout sám, to znamená, že odvolání v plném rozsahu vyhoví (zruší rozhodnutí o nepřijetí a rozhodne o přijetí uchazeče). Pokud však ředitel odvolání nevyhoví, musí ho předat nadřízenému orgánu – krajskému úřadu. Krajský úřad má na rozhodnutí 30 dnů.

  Výše uvedený postup týkající se odvolání se uplatní u škol zřizovaných státem, krajem nebo obcí. V případě, že se budete chtít odvolat proti rozhodnutí soukromé střední školy, je třeba se seznámit s postupem stanoveným onou konkrétní školou – soukromé střední školy postupují při vyřizovaní odvolání podle vnitřního předpisu školy.

  Na odvolání není formulář, podává se volnou formou, mělo by ale obsahovat minimálně tyto informace:

  Vzor odvolání si můžete stáhnout ZDE.
  Odvolání určitě zkuste. Pokud někdo z uchazečů, kteří se umístili lépe, nakonec nenastoupí, tak mají šanci „poskočit” právě ti, kteří se odvolají.

  I když máte z testů všelijaký pocit, můžete být nakonec překvapeni výsledkem. I na školách, kde normálně bývá značný převis, letos takový nával být nemusí. Týká se to především osmiletých gymnázií, která zaznamenala největší pokles počtu uchazečů.

  Lepší vrabec v hrsti: nastupte a pak případně řešte přestup

  I v případě, že vás vaše vysněná škola opravdu odmítne, není to konec světa. Mnohé školy vypisují i druhá kola přijímacího řízení. Volná místa a informace o přijímacím řízení lze najít na webových stránkách odboru školství krajského úřadu

  Každý rok se také stává, že si to někteří úspěšní uchazeči na poslední chvíli rozmyslí a v září nakonec nenastoupí. A letos je dost možné, že podobných přesunů na poslední chvíli bude ještě víc než obvykle.
  Zkuste tedy následující postup:

  Určitě se také můžete ozvat ředitelům svých preferovaných škol, zda jim tam na poslední chvíli nevzniklo volné místo, kam byste (už bez dalších přijímacích zkoušek) mohli přestoupit.

  Neúspěch nebo příležitost?

  Zkuste se zamyslet, jak tento "neúspěch" přetavit v příležitost. Záleží je na vás, jak svoji situaci uvidíte. Třeba zjistíte, že ta "nechtěná" škola vám nakonec vlastně vyhovuje a zůstanete tam :-) Nebo dostanete šanci rozvíjet i jiné dovednosti, které pak dobře uplatníte na trhu práce: Víte např., že  hodně žádané jsou tzv. měkké dovednosti? V životě a na pracovním trhu je důležité mít rozvinuté kompetence, jako je třeba kritické myšlení, spolupráce nebo komunikace, které jsou mnohem komplexnější než jednotlivé předměty. Zkuste zaměřit pozornost i na rozvoj těchto svých dovedností.

  A mějte na paměti: v současném rychlém světě není nic definitivní a cest, jak se dostat k vysněné profesi je mnohem více, než si možná myslíte. Volba kariéry je dnes celoživotní cesta plná zákrut a zvratů. A také příležitostí :-)

   

  Datum: 20.05.2021 09:05:04